Cornell Dubilier Electronics DME6S82K
DME6S82K picture photo
Mfg. Part Number
DME6S82K
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
DME6S82K.pdf
Availability of DME6S82K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DME6S82K Order Process
Ship out your order
Specifications of DME6S82K
Internal Part NumberEIS-DME6S82K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.276" W (18.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME6S82K
Related LinksDME6, DME6S82K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME6S82K Details Description
Related parts for DME6S82K
FUSE CERAMIC 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/LATCH 7POS datasheet.pdf
IC UART/TXRX RS485 40QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf