Diodes Incorporated DMG1016VQ-7
DMG1016VQ-7 picture photo
Mfg. Part Number
DMG1016VQ-7
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET N/P-CH 20V SOT563
Datasheet Download
DMG1016VQ-7.pdf
Availability of DMG1016VQ-7
QUANTITY
DMG1016VQ-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMG1016VQ-7
Internal Part NumberEIS-DMG1016VQ-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
Packaging*
FET TypeN and P-Channel
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C870mA, 640mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs400 mOhm @ 600mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs0.74nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds60.67pF @ 16V
Power - Max530mW
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMG1016VQ-7
Related LinksDMG10, DMG1016VQ-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMG1016VQ-7 Details Description
Related parts for DMG1016VQ-7
TOOL CRIMP 12-20AWG RS232 4 IND datasheet.pdf
IC DTYPE LATCH OCTAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 36K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLAD 16/180B 3.2SN OG datasheet.pdf
FILTER EMI 33PF RADIAL datasheet.pdf
HSG,RECP,POSI-LOCK&STD FAST250 datasheet.pdf
8 Pin Stereo D/A Converter for Digital Audio IC datasheet.pdf