Cornell Dubilier Electronics DMM4P22K-F
DMM4P22K-F picture photo
Mfg. Part Number
DMM4P22K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
DMM4P22K-F.pdf
Availability of DMM4P22K-F
QUANTITY
DMM4P22K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DMM4P22K-F
Internal Part NumberEIS-DMM4P22K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDMM
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMM4P22K-F
Related LinksDMM4P, DMM4P22K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DMM4P22K-F Details Description
Related parts for DMM4P22K-F
SIDACTOR 3CHP 130V 250A TO-220 datasheet.pdf
BOARD TXRX UHF 915MHZ W/MARC4 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2.5A 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
AIR FILTRATION PANEL AP-601 1/C datasheet.pdf
TVS06RF-25-19P datasheet.pdf
TV 13C 13#22D PIN PLUG datasheet.pdf
WHT 3 POS BRUSHED METAL datasheet.pdf