Diodes Incorporated DMN10H170SFDE-13
DMN10H170SFDE-13 picture photo
Mfg. Part Number
DMN10H170SFDE-13
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 2.9A 6UDFN
Datasheet Download
DMN10H170SFDE-13.pdf
Availability of DMN10H170SFDE-13
QUANTITY
DMN10H170SFDE-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMN10H170SFDE-13
Internal Part NumberEIS-DMN10H170SFDE-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.9A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs160 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs9.7nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1167pF @ 25V
Power - Max660mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UDFN Exposed Pad
Supplier Device PackageU-DFN2020-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMN10H170SFDE-13
Related LinksDMN10H17, DMN10H170SFDE-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMN10H170SFDE-13 Details Description
Related parts for DMN10H170SFDE-13
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
ICL 10 OHM 20% 3.5A 11.51MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN XDR 28-TSSOP datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC REG 8A STEP-DOWN WLP HC datasheet.pdf