Diodes Incorporated DMN10H170SFG-7
DMN10H170SFG-7 picture photo
Mfg. Part Number
DMN10H170SFG-7
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 2.9A POWERDI
Datasheet Download
DMN10H170SFG-7.pdf
Availability of DMN10H170SFG-7
QUANTITY
DMN10H170SFG-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMN10H170SFG-7
Internal Part NumberEIS-DMN10H170SFG-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package2,000
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.9A (Ta), 8.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs122 mOhm @ 3.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14.9nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds870.7pF @ 25V
Power - Max940mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerWDFN
Supplier Device PackagePowerDI3333-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMN10H170SFG-7
Related LinksDMN10H1, DMN10H170SFG-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMN10H170SFG-7 Details Description
Related parts for DMN10H170SFG-7
CONN HEADER VERT 12POS .156 30AU datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
GDT 350V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 5MM 5-24VDC PNP datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 28V 100W 3.6A datasheet.pdf