Diodes Incorporated DMN3009SFG-7
DMN3009SFG-7 picture photo
Mfg. Part Number
DMN3009SFG-7
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 16A POWERDI333
Datasheet Download
DMN3009SFG-7.pdf
Availability of DMN3009SFG-7
QUANTITY
DMN3009SFG-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMN3009SFG-7
Internal Part NumberEIS-DMN3009SFG-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16A (Ta), 45A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.5 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs42nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2000pF @ 15V
Power - Max900mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerVDFN
Supplier Device PackagePowerDI3333-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMN3009SFG-7
Related LinksDMN300, DMN3009SFG-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMN3009SFG-7 Details Description
Related parts for DMN3009SFG-7
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO-262 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
IC FPGA 976 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf