Diodes Incorporated DMP2100U-7
DMP2100U-7 picture photo
Mfg. Part Number
DMP2100U-7
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P CH 20V 4.3A SOT23
Datasheet Download
DMP2100U-7.pdf
Availability of DMP2100U-7
QUANTITY
DMP2100U-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMP2100U-7
Internal Part NumberEIS-DMP2100U-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Site Addition 01/Jun/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C4.3A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs38 mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs9.1nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds216pF @ 15V
Power - Max800mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMP2100U-7
Related LinksDMP21, DMP2100U-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMP2100U-7 Details Description
Related parts for DMP2100U-7
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 7.2A TO-3P datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 220K OHM 10SIP datasheet.pdf
TRANS RF N-CH FET LDMOST PWRSO10 datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.075V SOT143 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN IEC INLET SNAP IN 6.3MM TAB datasheet.pdf