Murata Electronics North America DMS-30PC-0-RS-C
DMS-30PC-0-RS-C picture photo
Mfg. Part Number
DMS-30PC-0-RS-C
Manufacturer
Product Category
Panel Meters
Brief Description
VOLTMETER 200MVDC LED PANEL MT
Datasheet Download
DMS-30PC-0-RS-C.pdf
Availability of DMS-30PC-0-RS-C
QUANTITY
DMS-30PC-0-RS-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DMS-30PC-0-RS-C
Internal Part NumberEIS-DMS-30PC-0-RS-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDMS-30PC Series.pdfDMS-30PC Series.sldprtDMS-30PC Series.stpDMS-30PC Series.igs
Standard Package12
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters
SeriesDMS-30PC
TypeVoltage (Voltmeter)
Measuring Range±200mVDC
Display TypeLED - Red Characters
Number Of Characters Per Row3.5
Display Characters - Height0.560" (14.20mm)
Output TypeReference
Voltage - Supply5VDC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 53.80mm x 22.30mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMS-30PC-0-RS-C
Related LinksDMS-30P, DMS-30PC-0-RS-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DMS-30PC-0-RS-C Details Description
Related parts for DMS-30PC-0-RS-C
CONN PC PIN SQUARE 0.025 TINLEAD datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/PINS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH, COIL SPRING datasheet.pdf
RES 17.4M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/24/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
IC OSC VCXO 300MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf