Murata Electronics North America DMS-30PC-4/20S-24BS-I-C
DMS-30PC-4/20S-24BS-I-C picture photo
Mfg. Part Number
DMS-30PC-4/20S-24BS-I-C
Brief Description
PROCESS METER 4-20MA LED PNL MT
Datasheet Download
DMS-30PC-4/20S-24BS-I-C.pdf
Availability of DMS-30PC-4/20S-24BS-I-C
QUANTITY
DMS-30PC-4/20S-24BS-I-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DMS-30PC-4/20S-24BS-I-C
Internal Part NumberEIS-DMS-30PC-4/20S-24BS-I-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDMS-30PC-4/20.sldprtDMS-30PC-4/20.stpDMS-30PC-4/20.igsDMS-30PC-4/20.pdf
FamilyPanel Meters
SeriesDMS-30PC-4/20S
TypeProcess Meter
Measuring Range4 ~ 20mA
Display TypeLED - Blue Characters
Number Of Characters Per Row3.5
Display Characters - Height0.560" (14.20mm)
Output Type-
Voltage - Supply24VDC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 53.80mm x 22.30mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
Features-
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMS-30PC-4/20S-24BS-I-C
DMS-30PC-4/20S-24BS-I-C Details Description
Related parts for DMS-30PC-4/20S-24BS-I-C
FERRITE CHIP SIGNAL 30 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD PROGRAMMING SGL POS ST7 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 200K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf