Murata Electronics North America DMS-40PC-1-RL-C
DMS-40PC-1-RL-C picture photo
Mfg. Part Number
DMS-40PC-1-RL-C
Manufacturer
Product Category
Panel Meters
Brief Description
VOLTMETER 2VDC LED PANEL MOUNT
Datasheet Download
DMS-40PC-1-RL-C.pdf
Availability of DMS-40PC-1-RL-C
QUANTITY
DMS-40PC-1-RL-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DMS-40PC-1-RL-C
Internal Part NumberEIS-DMS-40PC-1-RL-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDMS-40PC Series.pdfDMS-40PC Series.sldprtDMS-40PC Series.stpDMS-40PC Series.igs
Standard Package12
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters
SeriesDMS-40PC
TypeVoltage (Voltmeter)
Measuring Range±2VDC
Display TypeLED - Red Characters
Number Of Characters Per Row4.5
Display Characters - Height0.520" (13.20mm)
Output Type-
Voltage - Supply5VDC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 53.80mm x 22.30mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMS-40PC-1-RL-C
Related LinksDMS-40P, DMS-40PC-1-RL-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DMS-40PC-1-RL-C Details Description
Related parts for DMS-40PC-1-RL-C
BATTERY CONTACT SPRING C&D CELL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.2W AB 16USMD datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.0MM BLUE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf