CUI Inc. DMS180165-P5P-IC
DMS180165-P5P-IC picture photo
Mfg. Part Number
DMS180165-P5P-IC
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W
Datasheet Download
DMS180165-P5P-IC.pdf
Availability of DMS180165-P5P-IC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DMS180165-P5P-IC Order Process
Ship out your order
Specifications of DMS180165-P5P-IC
Internal Part NumberEIS-DMS180165-P5P-IC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)1.65A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.24" L x 2.27" W x 1.32" H (107.7mm x 57.7mm x 33.5mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMS180165-P5P-IC
Related LinksDMS18016, DMS180165-P5P-IC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DMS180165-P5P-IC Details Description
Related parts for DMS180165-P5P-IC
RES SMD 1.33KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD323F datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.23K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
NUT INSERT PLTD 13670 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN FPC TOP 21POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
PNL MNT 110V YELLOW 8MM datasheet.pdf