Diodes Incorporated DMT6008LFG-13
DMT6008LFG-13 picture photo
Mfg. Part Number
DMT6008LFG-13
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 13A PWDI3333-8
Datasheet Download
DMT6008LFG-13.pdf
Availability of DMT6008LFG-13
QUANTITY
DMT6008LFG-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMT6008LFG-13
Internal Part NumberEIS-DMT6008LFG-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C13A (Ta), 60A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.5 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs50.4nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2713pF @ 30V
Power - Max2.2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerWDFN
Supplier Device PackagePowerDI3333-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMT6008LFG-13
Related LinksDMT600, DMT6008LFG-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMT6008LFG-13 Details Description
Related parts for DMT6008LFG-13
IC TXRX RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 8V 4.53A SC70-6 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 75.5mA 24-DIP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 8POS .100 DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W SMB datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 40mA Backlight 20-WQFN (3x3) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf