TE Connectivity DN1047-121K
DN1047-121K picture photo
Mfg. Part Number
DN1047-121K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 690MA 400 MOHM
Datasheet Download
DN1047-121K.pdf
Availability of DN1047-121K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DN1047-121K Order Process
Ship out your order
Specifications of DN1047-121K
Internal Part NumberEIS-DN1047-121K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDN1047, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating690mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DN1047-121K
Related LinksDN104, DN1047-121K Datasheet, TE Connectivity Distributor
DN1047-121K Details Description
Related parts for DN1047-121K
IC MPU I186 20MHZ 80SQFP datasheet.pdf
IC TXRX T1/E1/J1 8PRT 256-CSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 280MA 4.75 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.61 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 METAL PLATED datasheet.pdf
ANT OMNI QUINT VEHICLE APPL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf