TE Connectivity DN1047-270M
DN1047-270M picture photo
Mfg. Part Number
DN1047-270M
Brief Description
FIXED IND 27UH 1.44A 100 MOHM
Datasheet Download
DN1047-270M.pdf
Availability of DN1047-270M
QUANTITY
DN1047-270M Order Process
Ship out your order
Specifications of DN1047-270M
Internal Part NumberEIS-DN1047-270M
Material - Core-
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating1.44A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DN1047-270M
Related LinksDN104, DN1047-270M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DN1047-270M Details Description
Related parts for DN1047-270M
FACEPLATE 2 GANG DUP OFF WHITE datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .05-.12"250PC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12.6VA CHAS MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ24 datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 2A SOT89 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 11A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf