TE Connectivity DN1047-391K
DN1047-391K picture photo
Mfg. Part Number
DN1047-391K
Brief Description
FIXED IND 390UH 380MA 1.24 OHM
Datasheet Download
DN1047-391K.pdf
Availability of DN1047-391K
QUANTITY
DN1047-391K Order Process
Ship out your order
Specifications of DN1047-391K
Internal Part NumberEIS-DN1047-391K
Material - Core-
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating380mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.24 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DN1047-391K
Related LinksDN104, DN1047-391K Datasheet, TE Connectivity Distributor
DN1047-391K Details Description
Related parts for DN1047-391K
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 30NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
MOUNT TRUCK RG58A 17' datasheet.pdf
TRANS 2PNP 60V 2A 6HUSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf