TE Connectivity DN1058-471K
DN1058-471K picture photo
Mfg. Part Number
DN1058-471K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 420MA 1.48 OHM
Datasheet Download
DN1058-471K.pdf
Availability of DN1058-471K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DN1058-471K Order Process
Ship out your order
Specifications of DN1058-471K
Internal Part NumberEIS-DN1058-471K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDN1058, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating420mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.48 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.409" L x 0.370" W (10.40mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DN1058-471K
Related LinksDN105, DN1058-471K Datasheet, TE Connectivity Distributor
DN1058-471K Details Description
Related parts for DN1058-471K
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES .033 OHM 1% 1W AXIAL WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMDIP datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 250MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 5NS 256FPBGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf