TE Connectivity DN8140-151K
DN8140-151K picture photo
Mfg. Part Number
DN8140-151K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 400MA 750 MOHM
Datasheet Download
DN8140-151K.pdf
Availability of DN8140-151K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DN8140-151K Order Process
Ship out your order
Specifications of DN8140-151K
Internal Part NumberEIS-DN8140-151K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDN8140, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DN8140-151K
Related LinksDN814, DN8140-151K Datasheet, TE Connectivity Distributor
DN8140-151K Details Description
Related parts for DN8140-151K
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE ABS datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS DUAL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT POLY 390UF 15V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 100C S 12" WHT JACKS NI datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 6A TSST8 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf