Panduit DNF14-187-C
DNF14-187-C picture photo
Mfg. Part Number
DNF14-187-C
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp
Datasheet Download
DNF14-187-C.pdf
Availability of DNF14-187-C
QUANTITY
DNF14-187-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DNF14-187-C
Internal Part NumberEIS-DNF14-187-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.760" (19.30mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationNon-Mating End Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesSerrated Termination
ColorBlue
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.162" (4.11mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNF14-187-C
Related LinksDNF14, DNF14-187-C Datasheet, Panduit Distributor
DNF14-187-C Details Description
Related parts for DNF14-187-C
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS M10 5V 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
PACKET OF PARTS FURNISHED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf