Panduit DNF18-205-M
DNF18-205-M picture photo
Mfg. Part Number
DNF18-205-M
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp
Datasheet Download
DNF18-205-M.pdf
Availability of DNF18-205-M
QUANTITY
DNF18-205-M Order Process
Ship out your order
Specifications of DNF18-205-M
Internal Part NumberEIS-DNF18-205-M
Lead Free Status / RoHS Status
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.760" (19.30mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationNon-Mating End Insulated
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.137" (3.48mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNF18-205-M
Related LinksDNF18, DNF18-205-M Datasheet, Panduit Distributor
DNF18-205-M Details Description
Related parts for DNF18-205-M
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7NS 100VQFP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 7.9A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf