Panduit DNF18-205FIB-3K
DNF18-205FIB-3K picture photo
Mfg. Part Number
DNF18-205FIB-3K
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp
Datasheet Download
DNF18-205FIB-3K.pdf
Availability of DNF18-205FIB-3K
QUANTITY
DNF18-205FIB-3K Order Process
Ship out your order
Specifications of DNF18-205FIB-3K
Internal Part NumberEIS-DNF18-205FIB-3K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesDisco™ ReelSmart™
PackagingReel
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.780" (19.81mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.136" (3.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNF18-205FIB-3K
Related LinksDNF18-2, DNF18-205FIB-3K Datasheet, Panduit Distributor
DNF18-205FIB-3K Details Description
Related parts for DNF18-205FIB-3K
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 28SOJ datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
DUCT CABLE SLOT PVC 2M datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CONN FFC VERT 14POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 10DFN datasheet.pdf