Panduit DNFR14-205FIB-C
DNFR14-205FIB-C picture photo
Mfg. Part Number
DNFR14-205FIB-C
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp
Datasheet Download
DNFR14-205FIB-C.pdf
Availability of DNFR14-205FIB-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DNFR14-205FIB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DNFR14-205FIB-C
Internal Part NumberEIS-DNFR14-205FIB-C
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeAngled - 90°, Flag
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall-
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Features-
ColorBlue
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.178" (4.52mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNFR14-205FIB-C
Related LinksDNFR14-, DNFR14-205FIB-C Datasheet, Panduit Distributor
DNFR14-205FIB-C Details Description
Related parts for DNFR14-205FIB-C
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD8432 datasheet.pdf
IC FPGA 157 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 495MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 21 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf