Panduit DNFR18-205B-X
DNFR18-205B-X picture photo
Mfg. Part Number
DNFR18-205B-X
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp
Datasheet Download
DNFR18-205B-X.pdf
Availability of DNFR18-205B-X
QUANTITY
DNFR18-205B-X Order Process
Ship out your order
Specifications of DNFR18-205B-X
Internal Part NumberEIS-DNFR18-205B-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
FeaturesButted Seam
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNFR18-205B-X
Related LinksDNFR18, DNFR18-205B-X Datasheet, Panduit Distributor
DNFR18-205B-X Details Description
Related parts for DNFR18-205B-X
TERM BLADE NON-GENDR 16-20AWG TI datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 25V SOT23-5 datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
C-136-08 SPM RING KRIMPTITE datasheet.pdf
VARISTOR 420V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
6800UF 10V 16X31MM 105C 10000H datasheet.pdf