XP Power DNR120AS48-I
DNR120AS48-I picture photo
Mfg. Part Number
DNR120AS48-I
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 120W
Datasheet Download
DNR120AS48-I.pdf
Availability of DNR120AS48-I
QUANTITY
DNR120AS48-I Order Process
Ship out your order
Specifications of DNR120AS48-I
Internal Part NumberEIS-DNR120AS48-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDNR(120 - 480) Series TUV Certificate
DNR(120 - 480) Series UL Certificate
DNR(120 - 480) Series CB Report
RoHS InformationDNR(120 - 480) Series Declaration of Conformity
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.53" L x 0.89" W x 3.48" H (115.0mm x 22.5mm x 88.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNR120AS48-I
Related LinksDNR120, DNR120AS48-I Datasheet, XP Power Distributor
DNR120AS48-I Details Description
Related parts for DNR120AS48-I
IC RCVR UHF 300-440MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 350A 150VAC datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 250MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 34POS DR LOW P datasheet.pdf