XP Power DNR18US05
DNR18US05 picture photo
Mfg. Part Number
DNR18US05
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 18W
Datasheet Download
DNR18US05.pdf
Availability of DNR18US05
QUANTITY
DNR18US05 Order Process
Ship out your order
Specifications of DNR18US05
Internal Part NumberEIS-DNR18US05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDNR(05 - 60) Series TUV Certificate
DNR(05 - 60) Series UL Certificate
DNR(05 - 60) Series CB Report
RoHS InformationDNR(05 - 60) Series Declaration of Conformity
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)18W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency75%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.53" L x 0.89" W x 3.48" H (115.0mm x 22.5mm x 88.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max18W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNR18US05
Related LinksDNR1, DNR18US05 Datasheet, XP Power Distributor
DNR18US05 Details Description
Related parts for DNR18US05
IC MCU 8BIT 1KB OTP 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN ADAPT MS 156 PLUG-SMA JACK datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 5NS 176TQFP datasheet.pdf
RES 158 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HSOP datasheet.pdf
FFC CONN ASSY ARINC datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A datasheet.pdf