Connor-Winfield DOC050F-020.0M
DOC050F-020.0M picture photo
Mfg. Part Number
DOC050F-020.0M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC OCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
DOC050F-020.0M.pdf
Availability of DOC050F-020.0M
QUANTITY
DOC050F-020.0M Order Process
Ship out your order
Specifications of DOC050F-020.0M
Internal Part NumberEIS-DOC050F-020.0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDOC Series
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDOC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeOCXO
Frequency20MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppb
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.556" L x 0.358" W (14.10mm x 9.10mm)
Height0.312" (7.92mm) 5/16"
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DOC050F-020.0M
Related LinksDOC050F, DOC050F-020.0M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
DOC050F-020.0M Details Description
Related parts for DOC050F-020.0M
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K I2C SC70-6 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO41 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 9A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DIFF DRVR/RCVR LV DUAL 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO214AB datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 64TQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf