Connor-Winfield DOT050F-010.0M
DOT050F-010.0M picture photo
Mfg. Part Number
DOT050F-010.0M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
DOT050F-010.0M.pdf
Availability of DOT050F-010.0M
QUANTITY
DOT050F-010.0M Order Process
Ship out your order
Specifications of DOT050F-010.0M
Internal Part NumberEIS-DOT050F-010.0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDOT050F and DOT050V TCXOs
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDOT050F
PackagingCut Tape (CT)
TypeTCXO
Frequency10MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppb
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.555" L x 0.360" W (13.60mm x 9.15mm)
Height0.270" (6.86mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DOT050F-010.0M
Related LinksDOT050F, DOT050F-010.0M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
DOT050F-010.0M Details Description
Related parts for DOT050F-010.0M
RES 27K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
TWO PIECE ROCKER OPERATOR COVER datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 14X2X8" 7A VFN datasheet.pdf