Bel Fuse Inc. DP-241-5-20L
DP-241-5-20L picture photo
Mfg. Part Number
DP-241-5-20L
Brief Description
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
DP-241-5-20L.pdf
Availability of DP-241-5-20L
QUANTITY
DP-241-5-20L Order Process
Ship out your order
Specifications of DP-241-5-20L
Internal Part NumberEIS-DP-241-5-20L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package50
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesTwo-4-One™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)20V
Current - Output (Max)600mA
Center TapYes
Power - Max12 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension71.40mm L x 36.30mm W
Height - Seated (Max)42.80mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP-241-5-20L
Related LinksDP-241, DP-241-5-20L Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
DP-241-5-20L Details Description
Related parts for DP-241-5-20L
SWITCH TOGGLE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
SWITCH BASIC SUBMINI ROLLR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 450MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
111UI W/50FT 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 80POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
BEVEL 60 DEGREE LONG REACH 1.0MM datasheet.pdf