Bel Fuse Inc. DP-241-8-120L
DP-241-8-120L picture photo
Mfg. Part Number
DP-241-8-120L
Brief Description
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
DP-241-8-120L.pdf
Availability of DP-241-8-120L
QUANTITY
DP-241-8-120L Order Process
Ship out your order
Specifications of DP-241-8-120L
Internal Part NumberEIS-DP-241-8-120L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesTwo-4-One™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)120V
Current - Output (Max)850mA
Center TapYes
Power - Max100 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension102.40mm L x 58.50mm W
Height - Seated (Max)67.70mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP-241-8-120L
Related LinksDP-241, DP-241-8-120L Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
DP-241-8-120L Details Description
Related parts for DP-241-8-120L
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14-DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC64H/AE64M/HPK64H datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 30POS .1X.1 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf