Signal Transformer DP-241-8-24
DP-241-8-24 picture photo
Mfg. Part Number
DP-241-8-24
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
DP-241-8-24.pdf
Availability of DP-241-8-24
QUANTITY
DP-241-8-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of DP-241-8-24
Internal Part NumberEIS-DP-241-8-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
Series241
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)24V
Current - Output (Max)4A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Single
Center TapYes
Power - Max100 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension102.40mm L x 58.50mm W
Height - Seated (Max)67.70mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP-241-8-24
Related LinksDP-24, DP-241-8-24 Datasheet, Signal Transformer Distributor
DP-241-8-24 Details Description
Related parts for DP-241-8-24
CONN HDR BRKWAY 40POS .100 DUAL datasheet.pdf
IC MUX/SW ANLG LV CMOS 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RING TONG 12AWG #3/8 PIDG datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 5.08MM 2POS BLACK datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
THERMOCOUPLE CABLE datasheet.pdf
TV 19C 19#12 PIN J/N RECP datasheet.pdf
5 V Upstream Cable Line Driver IC datasheet.pdf