Semtech DP1205C915LF
DP1205C915LF picture photo
Mfg. Part Number
DP1205C915LF
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
MODULE DROP IN FOR XE1205 915MHZ
Datasheet Download
DP1205C915LF.pdf
Availability of DP1205C915LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DP1205C915LF Order Process
Ship out your order
Specifications of DP1205C915LF
Internal Part NumberEIS-DP1205C915LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package200
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD < 1GHz
Protocol-
Modulation-
Frequency915MHz
Data Rate153.2kbps
Power - Output15dBm
Sensitivity-113dBm
Serial InterfacesSPI
Antenna TypeNot Included
Memory Size-
Voltage - Supply2.4 V ~ 3.6 V
Current - Receiving14mA
Current - Transmitting62mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP1205C915LF
Related LinksDP1205, DP1205C915LF Datasheet, Semtech Distributor
DP1205C915LF Details Description
Related parts for DP1205C915LF
CONN MMCX JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR60H/AE60M/X datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 330K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN RING UNINS 22-26AWG #2 datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ6B M20 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 160W datasheet.pdf
AMPLIFIER FOR MV/V INPUT 10V OUT datasheet.pdf