Curtis Industries DP150M-7S
DP150M-7S picture photo
Mfg. Part Number
DP150M-7S
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Datasheet Download
DP150M-7S.pdf
Availability of DP150M-7S
QUANTITY
DP150M-7S Order Process
Ship out your order
Specifications of DP150M-7S
Internal Part NumberEIS-DP150M-7S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesDP150M
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7.2A
Power (Watts)150W (220W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency89%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max150W (220W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP150M-7S
Related LinksDP15, DP150M-7S Datasheet, Curtis Industries Distributor
DP150M-7S Details Description
Related parts for DP150M-7S
RES SMD 10K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.15A 6UMT datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 2A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
HTRS DISCRETE AND PACKAGED RTD datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.181" DIA BLK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 2W datasheet.pdf