Pulse Electronics Corporation DP241-5-120A30
DP241-5-120A30 picture photo
Mfg. Part Number
DP241-5-120A30
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
DP241-5-120A30.pdf
Availability of DP241-5-120A30
QUANTITY
DP241-5-120A30 Order Process
Ship out your order
Specifications of DP241-5-120A30
Internal Part NumberEIS-DP241-5-120A30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis-Tran
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)120V
Current - Output (Max)100mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Single
Center TapYes
Power - Max12 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension71.37mm L x 41.40mm W
Height - Seated (Max)35.05mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP241-5-120A30
Related LinksDP241-5, DP241-5-120A30 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DP241-5-120A30 Details Description
Related parts for DP241-5-120A30
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
SL WTW CONN SR OPT B 15POS datasheet.pdf