Pulse Electronics Corporation DP241-7-20A44
DP241-7-20A44 picture photo
Mfg. Part Number
DP241-7-20A44
Brief Description
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
DP241-7-20A44.pdf
Availability of DP241-7-20A44
QUANTITY
DP241-7-20A44 Order Process
Ship out your order
Specifications of DP241-7-20A44
Internal Part NumberEIS-DP241-7-20A44
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis-Tran
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)20V
Current - Output (Max)2.8A
Center TapYes
Power - Max56 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension93.73mm L x 57.15mm W
Height - Seated (Max)45.97mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP241-7-20A44
Related LinksDP241-, DP241-7-20A44 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DP241-7-20A44 Details Description
Related parts for DP241-7-20A44
RECT BRIDGE GPP 25A 100V GBPC-W datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 8.5V 0.4A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf