Pulse Electronics Corporation DP241-8-28A56
DP241-8-28A56 picture photo
Mfg. Part Number
DP241-8-28A56
Brief Description
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
DP241-8-28A56.pdf
Availability of DP241-8-28A56
QUANTITY
DP241-8-28A56 Order Process
Ship out your order
Specifications of DP241-8-28A56
Internal Part NumberEIS-DP241-8-28A56
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis-Tran
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)28V
Current - Output (Max)3.6A
Center TapYes
Power - Max100 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension102.36mm L x 65.02mm W
Height - Seated (Max)57.15mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP241-8-28A56
Related LinksDP241-, DP241-8-28A56 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DP241-8-28A56 Details Description
Related parts for DP241-8-28A56
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 400KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN CAP LGH-1/2 & 1/2L datasheet.pdf
IC FPGA 654 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
OSC XO 14.3181MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 30MM datasheet.pdf