Crydom DP4R60D60B
DP4R60D60B picture photo
Mfg. Part Number
DP4R60D60B
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR CONTACTOR 60A 48V
Datasheet Download
DP4R60D60B.pdf
Availability of DP4R60D60B
QUANTITY
DP4R60D60B Order Process
Ship out your order
Specifications of DP4R60D60B
Internal Part NumberEIS-DP4R60D60B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSolid State Relays
3D ModelDP Series 40-60A.stpDP Series 40-60A.satDP Series 40-60A.dwg
Standard Package5
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesDP
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance5 mOhm
Load Current60A
Voltage - Input4.5 ~ 15VDC
Voltage - Load1 ~ 48 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeContactor
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP4R60D60B
Related LinksDP4R6, DP4R60D60B Datasheet, Crydom Distributor
DP4R60D60B Details Description
Related parts for DP4R60D60B
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 533MHZ 24QSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.3A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 160MSPS 48VQFN datasheet.pdf
RES 62 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf