Crydom DP4RSA60D40
DP4RSA60D40 picture photo
Mfg. Part Number
DP4RSA60D40
Brief Description
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 15V
Datasheet Download
DP4RSA60D40.pdf
Availability of DP4RSA60D40
QUANTITY
DP4RSA60D40 Order Process
Ship out your order
Specifications of DP4RSA60D40
Internal Part NumberEIS-DP4RSA60D40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDP Series 40-60A.stpDP Series 40-60A.satDP Series 40-60A.dwg
Output TypeDC
On-State Resistance7 mOhm
Load Current40A
Voltage - Input4.5 ~ 15VDC
Voltage - Load1 ~ 48 V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP4RSA60D40
Related LinksDP4RS, DP4RSA60D40 Datasheet, Crydom Distributor
DP4RSA60D40 Details Description
Related parts for DP4RSA60D40
SSR OCMOS FET 120MA 1CH NO 6-DIP datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 3A PCP datasheet.pdf
RES 59.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 220MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0036UF RADIAL datasheet.pdf
RZ03-1C4-D024-R datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf