Crydom DP4RSA60E40B2
DP4RSA60E40B2 picture photo
Mfg. Part Number
DP4RSA60E40B2
Brief Description
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 32V
Datasheet Download
DP4RSA60E40B2.pdf
Availability of DP4RSA60E40B2
QUANTITY
DP4RSA60E40B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of DP4RSA60E40B2
Internal Part NumberEIS-DP4RSA60E40B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDP Series 40-60A.stpDP Series 40-60A.satDP Series 40-60A.dwg
Output TypeDC
On-State Resistance7 mOhm
Load Current40A
Voltage - Input18 ~ 32VDC
Voltage - Load1 ~ 48 V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP4RSA60E40B2
Related LinksDP4RSA, DP4RSA60E40B2 Datasheet, Crydom Distributor
DP4RSA60E40B2 Details Description
Related parts for DP4RSA60E40B2
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 30V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.9A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 20.7A TO-220-3 datasheet.pdf