Crydom DP4RSB60D20B8
DP4RSB60D20B8 picture photo
Mfg. Part Number
DP4RSB60D20B8
Brief Description
RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 15V
Datasheet Download
DP4RSB60D20B8.pdf
Availability of DP4RSB60D20B8
QUANTITY
DP4RSB60D20B8 Order Process
Ship out your order
Specifications of DP4RSB60D20B8
Internal Part NumberEIS-DP4RSB60D20B8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDP Series 20A.stpDP Series 20A.satDP Series 20A.dwg
Output TypeDC
On-State Resistance14 mOhm
Load Current20A
Voltage - Input4.5 ~ 15VDC
Voltage - Load1 ~ 48 V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP4RSB60D20B8
Related LinksDP4RSB, DP4RSB60D20B8 Datasheet, Crydom Distributor
DP4RSB60D20B8 Details Description
Related parts for DP4RSB60D20B8
CARDEDGE 80POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING TERM #8 18-22AWG datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 22-26AWG GREEN datasheet.pdf
CAP ARRAY 15PF 25V NP0 0612 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
LED COOL WHT 6500K 1500MA datasheet.pdf