Crydom DP4RSB60E20B5
DP4RSB60E20B5 picture photo
Mfg. Part Number
DP4RSB60E20B5
Brief Description
RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 32V
Datasheet Download
DP4RSB60E20B5.pdf
Availability of DP4RSB60E20B5
QUANTITY
DP4RSB60E20B5 Order Process
Ship out your order
Specifications of DP4RSB60E20B5
Internal Part NumberEIS-DP4RSB60E20B5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDP Series 20A.stpDP Series 20A.satDP Series 20A.dwg
Output TypeDC
On-State Resistance14 mOhm
Load Current20A
Voltage - Input18 ~ 32VDC
Voltage - Load1 ~ 48 V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP4RSB60E20B5
Related LinksDP4RSB, DP4RSB60E20B5 Datasheet, Crydom Distributor
DP4RSB60E20B5 Details Description
Related parts for DP4RSB60E20B5
SYSTEM KEYFOB EVAL 418MHZ 5BTTN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 230V datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
LAMP NEON INCAND WHITE PNL MNT datasheet.pdf
CONN REC PIN HSGASSY 30POS datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf