Crydom DP4RSC60D20B
DP4RSC60D20B picture photo
Mfg. Part Number
DP4RSC60D20B
Brief Description
RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 15V
Datasheet Download
DP4RSC60D20B.pdf
Availability of DP4RSC60D20B
QUANTITY
DP4RSC60D20B Order Process
Ship out your order
Specifications of DP4RSC60D20B
Internal Part NumberEIS-DP4RSC60D20B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDP Series 20A.stpDP Series 20A.satDP Series 20A.dwg
Output TypeDC
On-State Resistance14 mOhm
Load Current20A
Voltage - Input4.5 ~ 15VDC
Voltage - Load1 ~ 48 V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP4RSC60D20B
Related LinksDP4RSC, DP4RSC60D20B Datasheet, Crydom Distributor
DP4RSC60D20B Details Description
Related parts for DP4RSC60D20B
FUSE BRD MNT 160MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SOT23-5 datasheet.pdf
IC OCT TRNS 8BIT LTCH 3ST 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS R/A PCB PIN SN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32.3MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FOR PC104 EMB SYS APS 64 CO datasheet.pdf
SL 5.08HC/16/90B 3.2SN OG BX datasheet.pdf
IE-MINIMC, TP-TX/FX-MM850-SC (-2 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf