Crydom DP4RSC60E20B
DP4RSC60E20B picture photo
Mfg. Part Number
DP4RSC60E20B
Brief Description
RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 32V
Datasheet Download
DP4RSC60E20B.pdf
Availability of DP4RSC60E20B
QUANTITY
DP4RSC60E20B Order Process
Ship out your order
Specifications of DP4RSC60E20B
Internal Part NumberEIS-DP4RSC60E20B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDP Series 20A.stpDP Series 20A.satDP Series 20A.dwg
Output TypeDC
On-State Resistance14 mOhm
Load Current20A
Voltage - Input18 ~ 32VDC
Voltage - Load1 ~ 48 V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP4RSC60E20B
Related LinksDP4RSC, DP4RSC60E20B Datasheet, Crydom Distributor
DP4RSC60E20B Details Description
Related parts for DP4RSC60E20B
TERM BLOCK PLUG 9POS 270DEG 10MM datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 19POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
RES 475K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LC2MOS Precision 5 V/3 V Quad SPST Switches IC datasheet.pdf