CUI Inc. DPA120020-P6/R-SZ
DPA120020-P6/R-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPA120020-P6/R-SZ
Manufacturer
Product Category
AC AC Wall Adapters
Brief Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W
Datasheet Download
DPA120020-P6/R-SZ.pdf
Availability of DPA120020-P6/R-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPA120020-P6/R-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPA120020-P6/R-SZ
Internal Part NumberEIS-DPA120020-P6/R-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC AC Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12VAC
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts)2W
No Load Power Consumption-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max2W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPA120020-P6/R-SZ
Related LinksDPA12002, DPA120020-P6/R-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPA120020-P6/R-SZ Details Description
Related parts for DPA120020-P6/R-SZ
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN RING 4 AWG #10 YEL AMPL-BND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HEADER 48POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4A MCPH3 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 6A datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 30W datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf