CUI Inc. DPA120040-P12/R-SZ
DPA120040-P12/R-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPA120040-P12/R-SZ
Manufacturer
Product Category
AC AC Wall Adapters
Brief Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 5W
Datasheet Download
DPA120040-P12/R-SZ.pdf
Availability of DPA120040-P12/R-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPA120040-P12/R-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPA120040-P12/R-SZ
Internal Part NumberEIS-DPA120040-P12/R-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC AC Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12VAC
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts)5W
No Load Power Consumption-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max5W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPA120040-P12/R-SZ
Related LinksDPA120040, DPA120040-P12/R-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPA120040-P12/R-SZ Details Description
Related parts for DPA120040-P12/R-SZ
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT223 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK 100' datasheet.pdf
TERM RING VYL 8AWG 1/2 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
TOOL BNC REMOVAL 12" datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 200MA 970 MOHM datasheet.pdf
RES 162 OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO5 datasheet.pdf
TOOLING J5800004 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf