CUI Inc. DPA180095-P6P
DPA180095-P6P picture photo
Mfg. Part Number
DPA180095-P6P
Manufacturer
Product Category
AC AC Wall Adapters
Brief Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 18V 17W
Datasheet Download
DPA180095-P6P.pdf
Availability of DPA180095-P6P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPA180095-P6P Order Process
Ship out your order
Specifications of DPA180095-P6P
Internal Part NumberEIS-DPA180095-P6P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC AC Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output18VAC
Current - Output (Max)950mA
Power (Watts)17W
No Load Power Consumption-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max17W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPA180095-P6P
Related LinksDPA180, DPA180095-P6P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPA180095-P6P Details Description
Related parts for DPA180095-P6P
IC FLASH 1MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 288-FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
M30LNG,SHLD,NPB,15MM,PNP,NC,5M datasheet.pdf
D4NL-4AFA-B4 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 203MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
FILTER EMI 22000PF RADIAL datasheet.pdf