Signal Transformer DPC-10-2400
DPC-10-2400 picture photo
Mfg. Part Number
DPC-10-2400
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE
Datasheet Download
DPC-10-2400.pdf
Availability of DPC-10-2400
QUANTITY
DPC-10-2400 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPC-10-2400
Internal Part NumberEIS-DPC-10-2400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package50
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesDPC
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max)Parallel 4.8A, Series 2.4A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max24 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.30mm L x 57.20mm W
Height - Seated (Max)34.93mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPC-10-2400
Related LinksDPC-1, DPC-10-2400 Datasheet, Signal Transformer Distributor
DPC-10-2400 Details Description
Related parts for DPC-10-2400
IC REG MULT CONFIG INV 5V TO220 datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 2W DO204AL datasheet.pdf
DSUB CRIMP CONTACT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT SKT datasheet.pdf