Pulse Electronics Corporation DPC-10-440B2
DPC-10-440B2 picture photo
Mfg. Part Number
DPC-10-440B2
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
Datasheet Download
DPC-10-440B2.pdf
Availability of DPC-10-440B2
QUANTITY
DPC-10-440B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPC-10-440B2
Internal Part NumberEIS-DPC-10-440B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPC Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max)Parallel 880mA, Series 440mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max4.4 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.28mm L x 31.75mm W
Height - Seated (Max)34.93mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPC-10-440B2
Related LinksDPC-10, DPC-10-440B2 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DPC-10-440B2 Details Description
Related parts for DPC-10-440B2
RES SMD 499K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMM09H/AE09M/HMM09H datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI E3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 5V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
XBEE PRO 868MHZ 1-315MW WIRE EU datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf