Signal Transformer DPC-120-35
DPC-120-35 picture photo
Mfg. Part Number
DPC-120-35
Brief Description
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
Datasheet Download
DPC-120-35.pdf
Availability of DPC-120-35
QUANTITY
DPC-120-35 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPC-120-35
Internal Part NumberEIS-DPC-120-35
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package100
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 60V, Series 120V
Current - Output (Max)Parallel 70mA, Series 35mA
Center TapNo
Power - Max4.4 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.30mm L x 31.80mm W
Height - Seated (Max)34.92mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPC-120-35
Related LinksDPC-1, DPC-120-35 Datasheet, Signal Transformer Distributor
DPC-120-35 Details Description
Related parts for DPC-120-35
IC SWITCH HI SIDE SINGLE 16-PQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 40POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN PLUG 14+PE INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
ASSY KIT 12X THUMBSCREW W/O CO L datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MMCX-MMCX RA PLG RG-316 12" datasheet.pdf