Pulse Electronics Corporation DPC-20-60B13
DPC-20-60B13 picture photo
Mfg. Part Number
DPC-20-60B13
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE
Datasheet Download
DPC-20-60B13.pdf
Availability of DPC-20-60B13
QUANTITY
DPC-20-60B13 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPC-20-60B13
Internal Part NumberEIS-DPC-20-60B13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPC Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)Parallel 120mA, Series 60mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max1.2 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension34.93mm L x 28.58mm W
Height - Seated (Max)30.18mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPC-20-60B13
Related LinksDPC-20, DPC-20-60B13 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DPC-20-60B13 Details Description
Related parts for DPC-20-60B13
CONN PLUG STR METAL KNURL 5POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .05 OHM 1W 5% datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf