Pulse Electronics Corporation DPC-20-60B13
DPC-20-60B13 picture photo
Mfg. Part Number
DPC-20-60B13
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE
Datasheet Download
DPC-20-60B13.pdf
Availability of DPC-20-60B13
QUANTITY
DPC-20-60B13 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPC-20-60B13
Internal Part NumberEIS-DPC-20-60B13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPC Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)Parallel 120mA, Series 60mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max1.2 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension34.93mm L x 28.58mm W
Height - Seated (Max)30.18mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPC-20-60B13
Related LinksDPC-20, DPC-20-60B13 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DPC-20-60B13 Details Description
Related parts for DPC-20-60B13
JUMPER-H1501TR/A2015S/X 2" datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
HANGER BKT ASSEM LG datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VDC 10 PC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN FFC FPC 36POS 0.50MM R/A datasheet.pdf