Signal Transformer DPC-24-180
DPC-24-180 picture photo
Mfg. Part Number
DPC-24-180
Brief Description
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
Datasheet Download
DPC-24-180.pdf
Availability of DPC-24-180
QUANTITY
DPC-24-180 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPC-24-180
Internal Part NumberEIS-DPC-24-180
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package100
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)Parallel 360mA, Series 180mA
Center TapNo
Power - Max4.4 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.30mm L x 31.80mm W
Height - Seated (Max)34.92mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPC-24-180
Related LinksDPC-2, DPC-24-180 Datasheet, Signal Transformer Distributor
DPC-24-180 Details Description
Related parts for DPC-24-180
FIXED IND 1.8NH 300MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 23POS STR datasheet.pdf
IC 22BIT DELTA-SIGMA ADC 24SOIC datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 8POS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 33.333K OHM 1/4W 0.05% AXIAL datasheet.pdf